Главно мени
lofo

почетна

lofo

Медикал

lofo

Естетик

lofo

Аптека

lofo

Веледрогерија

lofo

контакт

затвори

Следете нè:

затвори
затвори

контактирајте нè

Естетик

Телефон: 02 3248 464

Телефон: 072 232 570

Спрат бр. 2

promedika logo

пребарај

Салон за убавина

Понуди на месецот

Мезотерапија со дермаролер

Ласерска епилација

Повеќе

Подари ваучер

Повеќе

Мезотерапија со дермаролер

Колагено-индукциона терапија или дермаролер терапија

Совршено погодна за подмладување на кожата, за успорување на процесот на стареење и за третирање на брчки. Со употребата на дермаролерот се подобрува производството на колагенот во кожата и затоа се вика колагено-индукциона терапија.

Микро иглите создаваат многубројни механички оштетувања на површината на кожата. На овој начин се добива механизам на самозаздравување на кожата, т.е. доведува до зголемување на производство на фибробласти (келии на сврзното ткиво кои имаат градивна улога), кои се претвараат во колаген и еластин, кој се врзува за стариот колаген на кожата.

Со помош на микро иглите правиме стерилни канали во кожата и по пат на тие канали можеме да вбризгаме стерилни супстанци на длабочина која што ни одговара, при што остваруваме видливи и трајни резултати. Овие микро канали спонтано се затвараат после саат време.

Реакцијата на кожата од микротраумите е таква што создава колаген и еластин од прв степен кој се врзува за веќе постоечкиот (стариот) колаген, од трет степен. Кожата станува подебела, затегната, здрава и подмладена.

Колагено – индукционата терапија

успешно може да се користи за:

 • Подмлaдување
 • Отстранување на лузни создадени после изгореници, сипаници, хируршки интервенции
 • Отстранување на целулит
 • Отстранување на стрии
 • Депигментација на кожа
 • Старечки пеги
 • Длабоки и плитки брчки (околу очи, усни)
 • Отстранување на акни
 • Терапија на сува кожа (перутање)
 • Затегнување на кожа
 • Третирање на скалпот на главата (третман против опаѓање)

Предности на колагено-индукционата терапија се: одсуство на болка, нема несакани дејства, брзо заздравување, контролирана длабочина на продирање, поголема стимулација на ткивото, неинванзивна метода (без крварење и лузни), можат да се третитаат сите типови на кожа и сите делови на телото, не предизвикува фотосензитивност, резултатите се видливи веќе после неколку дена.

Препорачуваме

Повеќе

Актуелно

Повеќе

Е-информатор

Внесете e-mail адреса  

 

Fb widget